Analiza trenda u procesu ispitivanja mase 1000 semena primenom brojača
Trend analysis in 1000 seed weight testing using a counter
Authors
Petrović, Tanja
Vujinovic, Jasna
Milivojević, Marija

Branković-Radojčić, Dragana V.

Vukadinović, Radmila
Article (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Praćenje i kontrola rada laboratorijske opreme je jedan od zahteva standarda za laboratorije za
ispitivanje semena. Period i način kontrole zavise od učestalosti korišćenja opreme, njene strarosti itd. U Laboratoriji za ispitivanje semena Instituta za kukuruz „Zemun Polje“, brojač semena koristi se u ispitivanju mase 1000 semena radi ubrzanja procesa rada i jednom godišnje se redovno proverava njegova tačnost brojanja. Međutim, u dosadašnjoj praksi nije se obraćala pažnja da li prilikom rada brojača dolazi do selektivnog izbora semena koje se broji. Preciznost i slučajan izbor semena kod ispitivanja mase 1000 semena u laboratoriji je od velike važnosti kako bi se obezbedila reprezentativnost uzorka i ispravno donela odluka o daljem procesu pakovanja. Određivanje mase semena prema ISTA Pravilima se može izvesti na dva načina: brojanjem cele frakcije čistog semena i brojanje ponavljanja od po 100 semena. U oba slučaja brojanje se može izvesti ručno ili korišćenjem brojača. Cilj ovog is...traživanja je provera da li laboratorijski brojač semena u toku svog rada, u zavisnosti od brzine, selektuje seme po obliku i veličini i da li postoji trend. U radu je ispitivano 10 vrsta različite krupnoće semena (Capsicum annuum, peletirano seme Beta vulgaris, Brassica napus, Medicago sativa, Raphanus sativus, Sinapis alba, Triticum aestivum, Helianthus annuus, Glycine max i Zea mays). Brojač je podešen na dve brzine brojanja (maksimalna brzina automatski zadata i 50% od maksimalne brzine). Brojano je 10 ponavljanja po 100 semena. Posle svakog ponavljanja izbrojanog na brojaču, ručno je proveravan broj semena i merena je masa. Analizom dobijenih rezultata utvrđeno je da brojač precizno broji, a na osnovu rezultata izmerene mase uočeno je da se na maksimalnoj brzini pojavljuje trend prilikom rada brojača kod vrsta Capsicum annuum i Glycine max (selektovanje semena od sitnijeg ka krupnijem). Kod semena Medicago sativa i peletiranog semena Beta vulgaris, uočen je trend selektovanja semena od krupnijeg ka sitnijem. Prilikom sporijeg brojanja (50% od maksimalne
brzine), ne pojavljuje se trend prilikom rada brojača, kod gore navedenih vrsta semena. Za ostale vrste nije uočen trend (proseci mase 1000 semena za obe posmatrane brzine su skoro identični). Rezultati ovih analiza ukazuju na važnost provere opreme kako u smislu tačnosti brojanja tako i selektovanja semena u cilju dobijanja tačnih rezultata ispitivanja mase 1000 semena.
Accuracy and random selection of seeds when testing the 1000 seeds weight in the laboratory is of
great importance in order to ensure the representativeness of the sample and precise information for
further packaging process. The aim of this research was to check whether the laboratory seed counter
selects seeds by shape and size and whether there is a trend during operation at maximum and reduced
speed. Ten species of different seed sizes were used. Ten replicates of 100 seeds were counted by
counter, the number of seeds was manually checked and the weight measured. The analysis of the
obtained results showed that the counter is precise, but weight results showed selection of smaller seeds
(Capsicum annuum and Glycine max) at maximum counting speed. Trend of larger seed selection was
observed in Medicago sativa and pelleted Beta vulgaris. Slower counting (50% of the maximum
speed), ensured precise counting without trends.
Keywords:
trend / masa 1000 semena / brojač semena / trend / 1000 seed weight / seed counterSource:
34 Nacionalna konferencija procesna tehnika i energetika u poljoprivredi PTEP 03-08. april 2022 - Zbornik radova, 2022, 48-53Publisher:
- Novi Sad : društvo za procesnu tehniku i energetiku u poljoprivredi